Başağaçlı Raşit Tunca

Tam Versiyon: Photoshop’ta Kendi Setlerinizi Oluşturun
Şu anda tam olmayan bir versiyonun içeriğine bakıyorsunuz. Tam versiyon'a bakınız.
[Resim: Photshopta-Kendi-Setlerinizi-Olusturun.png]

Photoshop’ta Kendi Malzeme ve Setlerinizi Oluşturun

Photoshopla uğraşıpta bir Style, Gradient, Shape veya Brush seti kullanmayan yoktur sanırım. Photoshop‘un en büyük temellerini oluşturan bu uygulamalarda bazen kendi oluşturduğunuz setleri kullanmak isteyebilirsiniz. Aslına bakarsanız bunu yapmak çok basit.

Sözgelimi kendinize göre kullandığınız bir Layer Style tasarımı yaptınız ve bunu kullandığınız katmana (layer) uyguladınız. Bu aşamadan sonra aynı katman seçili durumdayken Window >> Style penceresini açın. Burada aşağıda yer alan küçük butona tıklayarak (Create New Style) karşınıza gelen pencerede stilinize isim vererek saklayın. Bu gibi birden fazla stil yaparak kaydedebilirsiniz.

Gelelim bu kaydedilen stillerin bir set haline getirilmesine. Edit >> Preset Manager bölümüne tıklayın. Karşınıza çıkacak olan küçük pencerede preset type olarak Styles seçin. Muhtemelen az önce kaydetmiş olduğunuz stillerinizi de göreceksiniz. Kendi yapmış olduğunuz stilleri Ctrl tuşu ile tek tek seçerek yine aynı pencerede yer alan Save Set butonuna tıklayın. Burada açılan diyalog penceresi sizden stil setinize bir isim vermenizi isteyecektir. İsim verdikten sonra kaydederek kendi oluşturmuş olduğunuz stil setini kullanabilirsiniz.

Sadece stiller değil aynı işlemi, Brush, Shape, Gradient gibi alanlarda da uygulayabilirsiniz. Preset Manager bütünüyle sizin elinizde. Kendi kullanmış olduğunuz Style, Gradient, Shape gibi ögeleri set haline getirerek hem rahat kullanım avantajına sahip olursunuz hem de isterseniz bu oluşturduğunuz ögeleri webde dilediğiniz gibi paylaşabilirsiniz.